מה זה גילוי מרצון?

הליך גילוי מרצון הוא כלי חשוב שפותח על ידי רשות המיסים בישראל במהלך 20 השנים האחרונות. מטרתו לאפשר לאנשים פרטיים ועסקים לדווח על הכנסות שלא דווחו בעבר ולשלם את המס החסר, מבלי להסתכן בנקיטת צעדים משפטיים מצד הרשות. ההליך זכה להיענות משמעותית בשנים קודמות, וכעת צפוי לחזור לפעילות בשנת המס הבאה.

 

נוהל גילוי מרצון של רשות המיסים

נוהל גילוי מרצון הוא הליך שהונהג לאחרונה על ידי רשות המיסים בישראל, וחודש לקראת שנת 2023. מטרתו לעודד בעלי עסקים החייבים במס, להסדיר את תשלום המס בגין מקורות הכנסה שלא דווחו בעבר לרשויות. במילים אחרות, עצמאי שביצע עסקה או קיבל הכנסה שלא הצהיר עליה כנדרש, יכול כעת לעשות זאת באמצעות נוהל גילוי מרצון.

בנוסף, קיימת אפשרות להגיש בקשה לגילוי מרצון באופן אנונימי, כך שההליך מול הרשויות יתנהל ללא חשיפת פרטי מגיש הבקשה. זהו המסלול המועדף על ידי יותר ממחצית הנישומים. במסגרת מסלול זה, הנישומים ממנים מיופה כוח שמנהל בשמם משא ומתן מול הרשות בנוגע לגובה תשלום המס ולקבלת אישורים הנדרשים לביצוע התהליך.

 

היתרונות של ביצוע נוהל גילוי מרצון

הנוהל נועד לאפשר דיווח על מס תוך מניעת הליכים פליליים נגד הנישום. רשות המיסים מניחה שקיימות עסקאות והכנסות רבות שלא דווחו כחייבות במס, מה שמהווה "העלמת מס" – עבירה פלילית על פי חוק.

בנוסף, רשות המיסים צופה שהיא עתידה לחשוף מקרים של העלמת מס. כדי למנוע נקיטת הליכים פליליים והעמדה לדין, הרשות מבטיחה הגנה מפני הליכים משפטיים לנישומים שיבצעו את הנוהל. אכן, בשנים האחרונות חלה עלייה בתופעת העלמות המס, והדבר הפך נפוץ בקרב נישומים ועצמאים.

העלמת מס

דיני מיסים ותפקיד עורך הדין בתחום

דיני מיסים מהווים תחום משפטי מורכב ומסובך, העוסק בהסדרת היחסים בין רשויות המס והמע"מ לבין האזרחים, בין אם מדובר בשכירים, עצמאים, חברות או תאגידים. למרות שתחום זה מזוהה לרוב עם רואי חשבון, הוא דורש גם מעורבות משפטית משמעותית. לכן, עורכי דין המתמחים בדיני מיסים ממלאים תפקיד חיוני במתן ייעוץ וייצוג משפטי מול הרשויות, כאשר סמכויותיהם על פי חוק נרחבות בדרך כלל יותר מאלו של רואי החשבון.

 

פקודת מס הכנסה כבסיס לדיני המיסים בישראל

הבסיס החוקי לדיני המיסים בישראל נובע מחוקי הכלכלה של המדינה, על פי הפקודה, כל אזרח ישראלי מחויב בתשלום מס בהתאם להכנסותיו, לפי מדרגות מס מוגדרות. עם זאת, ישנם אזרחים הפטורים ממס הכנסה בזכות נקודות זיכוי המקנות להם פטור מלא. לעומת זאת, בעלי הכנסות גבוהות עשויים להידרש להפריש כמחצית מהכנסתם החודשית כמס. ת

 

לסיכום

גילוי מרצון הוא הליך שיזמה רשות המיסים בישראל, שבסופו של דבר בא לטובתנו האזרחים. על מנת לצמצם סיבוכים ונזקים עתידיים עם רשויות החוק, מומלץ לגשת ולבצע נוהל גילוי מרצון ובכך להבטיח כי אתם פועלים על פי חוק, בצורה ישרה ואחראית מבחינה כלכלית ועסקית.

מושג דיני המס

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שאולי תאהבו