איך מתבצעת חנינה מהנשיא?

חנינה מנשיא המדינה היא הליך משפטי ייחודי המאפשר לנשיא לשחרר ממאסר או להקל בעונשם של אסירים שהורשעו בדין. זהו אחד הכוחות המיוחדים המוענקים לנשיא מתוקף תפקידו כראש המדינה. הליך החנינה מעוגן בחוק יסוד. נשיא המדינה, ומהווה מנגנון חשוב לאיזון בין הרשות השופטת לרשות המבצעת. בואו נעמיק ונלמד כיצד מתבצעת חנינה מהנשיא.

 

הגשת בקשת חנינה

כל אדם שהורשע בדין והוטל עליו עונש מאסר, רשאי להגיש בקשה לחנינה לנשיא המדינה. הבקשה יכולה להיות מוגשת ע״י האסיר עצמו, בני משפחתו או באי כוחו (עורך דין, סנגור). בקשת החנינה צריכה להיות מנומקת ולכלול את כל הפרטים הרלוונטיים לעניין, כולל פסק הדין, גזר הדין והנסיבות המיוחדות המצדיקות מתן חנינה.

לאחר הגשת הבקשה, היא מועברת לבדיקה ראשונית במשרד המשפטים ע״י היועץ המשפטי לממשלה או מי מטעמו. בשלב זה נבדקים הפרטים הטכניים של הבקשה ועמידתה בתנאי הסף. בקשות שאינן עומדות בדרישות הבסיסיות, כגון אלו שהוגשו בטרם נגזר דינו של האסיר, מוחזרות לשולחיהן.

 

בדיקת הבקשה במשרד המשפטים

בקשות החנינה שעברו את הסינון הראשוני עוברות בחינה מעמיקה במחלקת חנינות במשרד המשפטים. צוות משפטי מיוחד בוחן את הבקשות לגופן, את חומרת העבירה ונסיבותיה, את עברו הפלילי של המבקש, את התנהגותו בכלא, את מצבו הרפואי והמשפחתי ושיקולים נוספים. במקרים המתאימים, נערכות חוות דעת נוספות ממשטרת ישראל, שירות בתי הסוהר ורשויות אכיפת החוק.

בסופו של תהליך הבדיקה, גובש תיק מסכם הכולל את המלצת היועץ המשפטי לממשלה ונימוקיה. התיק מועבר לנשיא המדינה, ששוקל את חוות הדעת ומקבל את ההחלטה הסופית בעניין. הנשיא יכול לבחור לקבל את המלצת היועמ"ש, לדחותה או לשנותה.

 

שיקולי הנשיא במתן חנינה

הנשיא אינו מחויב לנמק את החלטותיו בבקשות לחנינה. עם זאת, ברוב המקרים מדובר בנסיבות יוצאות דופן או שיקולים הומניטריים משמעותיים. למשל, מצב בריאותי קשה של האסיר, נסיבות אישיות קשות, שיקום יוצא דופן, או עונש בלתי מידתי ביחס לחומרת העבירה.

בנוסף, הנשיא גם מביא בחשבון את האינטרס הציבורי ואת מידת הפגיעה באמון הציבור במערכת המשפט אם תינתן החנינה. משמעות החנינה היא התערבות של הרשות המבצעת בהחלטת הרשות השופטת ולכן יש להשתמש בה במשורה.

זקוקים לסיוע מקצועי בנושא הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה? להלן מידע נוסף, נלקח מאתר הפליליסט לנוחותכם:

 

יצירת קשר

www.plili.org.il

מספר טלפון: 052-799-9799

אימייל: [email protected]

 

שעות פעילות

ימים ראשון עד חמישי: 8:00-20:00

יום שישי: 8:00-16:00

יום שבת: סגור

 

לסיכום

חנינה מנשיא המדינה היא סמכות חשובה ויוצאת דופן המאפשרת גמישות וחסד במערכת המשפט הפלילית במקרים ראויים. יחד עם זאת, כדי למנוע פגיעה באמון הציבור בשלטון החוק ובהפרדת הרשויות, יש להשתמש בה בצמצום וכמוצא אחרון. הליך הבקשה והבדיקה המקיפה נועד להבטיח שכל המקרים הרלוונטיים ייבחנו בצורה מעמיקה והוגנת. ההחלטה הסופית של הנשיא משלבת שיקולי צדק, חמלה וטובת הכלל.

התייעצות עם עורך דין

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שאולי תאהבו